Wybieramy studia


Decydując się na rozpoczęcie studiów zawsze staniemy przed dylematem, co studiować? Pierwsza i najważniejsza sprawa to powinniśmy studiować to, co lubimy. No przecież jak interesują Cię komputery, tworzysz strony czy programy to chyba jest logiczne, jaki kierunek studiów wybierzesz. Po takich studiach mając w ręku fach o pracę możesz być spokojny, właściwie można przyjąć, że praca dla informatyka znajdzie się zawsze. Jednak jak w każdej branży tak i w tej musisz być dobry w tym co robisz. Dlatego decydując się na studia wybierajmy to co lubimy, wówczas będziemy pracę wykonywać z pasją i efekty będą o wiele większe.

Generalnie powinniśmy unikać sytuacji takiej że na wpływ o wyborze kierunku studiów ma ktoś inny, powiedzmy rodzice lub nasza dziewczyna. Nie sugeruj się tym że znajomi idąca inne studia, po pierwsze oznacza to że idą na studia, które ich interesują a po drugie weź z nich przykład bo oni za Tobą na Twój kierunek nie poszli. Generalnie bez z znajomych można przeżyć te kilka lat, na studiach głównie masz się uczyć i zdobywać niezbędną wiedzę żeby potem móc pracować na wysokich stanowiskach. Ryzyko jest takie że studiując ze znajomymi wykłady przesiedzi się w knajpie. Rodzice też nie powinni za Ciebie decydować, mogą ewentualnie coś podpowiedzieć, doradzić. Przecież to bezsensu zmuszać dziecko żeby zostało lekarzem jak ma zawroty głowy na widok krwi. Jest jedna sytuacja, która poniekąd usprawiedliwia wtrącania się rodziców w wybór studiów. Kiedy posiadają firmę i ta wiedza będzie Ci potrzebna do jej prowadzenia i przejęcia w przyszłości. Nie powinieneś tutaj się na nich obrażać, zapewne długo pracowali na sukces i teraz chcą żeby ktoś przejął po nich biznes.

Jeżeli pomimo wszystko nadal nie wiesz jaki ten kierunek chcesz wybrać, żadne zainteresowania Twoje nie są na tyle silne żeby były dominujące, wówczas wybierz studia po ukończeniu których będziesz miał pewne pole manewru. Zastanów się co Ci da ukończenie studiów na konkretnym kierunku. Zobacz czy jest praca w takim zawodzie, co to jest za praca i czy chciałbyś tak pracować.

Dodane przez autora do tego wpisu

Podobne posty

Taniec może stanowić obiekt zainteresowania już wśród najmłodszych. Przede wszystkim małe dziewczynki tańczą do muzyki, układając samodzielnie choreografię. Warto w takim razie pomyśleć o tym, aby takie pasje i zainteresowania rozwijać. Z pewnością będzie to powodem do zadowolenia dla malucha, a ponadto zadbamy tym samym o kondycję dziecka, gdyż jak wiadomo ruch to zdrowie. W […]