Rodzaje studiów

Polski rynek pracy, staje się coraz bardziej wymagający. Większość pracodawców szuka bowiem osób, które mogą pochwalić się wyższym wykształceniem. Osoby po szkole średniej, nie mogą liczyć na tak dużo ofert, jak te, które ukończyły uniwersytet. Jakie możliwości studiowania mają absolwenci liceów? W naszym kraju, istnieje system edukacji, który dzieli rodzaje studiów na kilka rodzajów według różnych kryteriów. Pierwszy podział dotyczy poziomu wykształcenia i tytułu jaki uzyskuje się po skończeniu edukacji w danej szkole.

Dzielimy więc studia na pierwszego oraz drugiego stopnia. Możemy wyróżnić tutaj również studia jednolite magisterskie. Studia pierwszego stopnia, trwają z reguły trzy lata. Pod koniec edukacji na pierwszym stopniu, piszę się pracę licencjacką lub inżynierską. Jeżeli jest to szkoła techniczna, to po zakończeniu trzech lat i napisaniu oraz obronie pracy, otrzymujemy tytuł inżyniera. W przypadku uczelni humanistycznych, tytułu nie ma żadnego. Możemy tylko pokazać, że skończyliśmy szkołę wyższą lub kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia. Są one z reguły dwuletnie i kończą się złożeniem oraz obroną pracy magisterskiej, po której otrzymujemy tytuł magistra, bez względu od rodzaju uczelni.

Studia jednolite magisterskie, trwają najdłużej, ponieważ aż pięć lat i od razu kończą się na obronie pracy magisterskiej oraz po uzyskaniu, podobnie jak w przypadku studiów drugiego stopnia, tytułu magistra. Poza tym, możemy podzielić studia na dzienne, wieczorowe i niestacjonarne, inaczej zwane zaocznymi. Pierwszy rodzaj to typowe studia, w których studenci chodzą na zajęcia tak jak w normalnej szkole. Wieczorowe odbywają się również w tygodniu lecz są przeznaczone dla osób pracujących, ponieważ zajęcia zaplanowane są na godziny popołudniowe i wieczorne. Studia zaoczne natomiast, charakteryzują się tym, że studenci mają zajęcia tylko w weekendy. Z reguły zjazdy są co dwa tygodnie lub co tydzień w zależności od programu edukacyjnego, jaki obowiązuje na danym kierunku.

Dodane przez autora do tego wpisu

Podobne posty

Tyle dobrego mówi się o tańcu. A co jeśli ktoś wcale go nie lubi? Od razu jest wytykany palcami i mówi się o takim człowieku jak o najgorszym na Ziemi. „Przecież na pierwszy taniec ochota jest zawsze”. Te słowa słyszy nie jeden przeciwnik rytmicznego podrygiwania. Strasznie tego nie rozumiem dlaczego ludzie są tak negatywnie nastawieni […]