Prawnik po studiach

Kończąc kierunek prawniczy niekoniecznie mamy narzucone żeby zrobić aplikacje, nie jest to niezbędne żeby dostać pracę. Bez aplikacji, co prawda nie możemy reprezentować w sądzie klientów, ale możemy uczestniczyć w innych czynnościach. Wolne etaty dla prawników bez aplikacji znajdą się w urzędach, policji i kilku innych miejscach, gdzie jest nieustannie zapotrzebowanie na osoby, które skończyły kierunek prawa. Prawnik po studiach który nie ma aplikacji również posiada szanse na to żeby znalazł zatrudnienie w dobrych firmach które zajmują się doradztwem. Tak finansowym jak i częstokroć podatkowym. Duże korporacje mają swoje wyspecjalizowane komórki, które są odpowiedzialne za bieżącą obsługę prawną i w takich miejscach, również często znajdą miejsce pracy gdzie znajdą zatrudnienie prawnicy bez aplikacji. Kancelaria prawnicza w takiej firmie jest zatrudniana dopiero w chwili, gdy sprawa jest bardzo poważna i wymaga reprezentowania przed sądem przez doświadczonych prawników. Tak, więc nawet, jeśli ukończysz studia ale nie dasz rady dostać się na aplikacje to nic straconego, pamiętaj, że jest dużo innych miejsc pracy czekających na młodych prawników.
Obowiązujące obecnie prawo nie nakłada obowiązku posiadania kwalifikacji i aplikacji na osoby które chcą świadczyć usługi doradcze z zakresu prawa gospodarczego, prawa pracy czy prowadzenia spraw z zakresu odszkodowań. Aplikacje jest niezbędna dopiero w momencie, kiedy sprawa trafi na rozprawę na salę sądową. Popularność coraz większą zdobywają zawody doradcy podatkowego, chociaż studenci prawa niezbyt chętnie się garną do tego kierunku jednak to raczej błąd. Jest to tym popularniejsze, że bardzo wiele firm korzysta z usług doradców podatkowych jak i dodatkowo ogólnie znane zawiłości prawa podatkowego zniechęcają przeciętnego Malinowskiego. Prawnik podatkowy aby rozpocząć pracę w swoim kierunku, musi zdać z pozytywną oceną bardzo trudny egzamin państwowy. Zakres takiego egzaminu obejmuje prawo karne – skarbowe, zagadnienia z prawa administracyjnego jak również wymagana jest znajomość prawa administracyjnego.

Dodane przez autora do tego wpisu

Podobne posty

Szukasz odpowiedniej formy ruchu, którą mogłabyś odmienić swoje życie na wiosnę? A dlaczego nie spróbować tańca? Nie chodzi tu o tradycyjny, klasyczny taniec w parach, jaki pamiętamy ze szkoły. Szkoły tańca, a właściwie ich właściciele już dawno zauważyli, że to kobiety głównie chcą tańczyć, panowie rwą się do tego uroczego zajęcia o wiele rzadziej, a […]