Salsa tańcem dla każdego!


Salsa jest tańcem, którego nauczyć się może każdy, jest on już dostępny w większości polskich miast podczas regularnych kursów. Salsa od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest to taniec dynamiczny, należący do grupy latynoamerykańskich, tańczony między innymi na Kubie i Karaibach. Taniec w podstawowej, tradycyjnej wersji tańczy się w parach, ale w Polsce na kursach można go tańczyć również samemu, a konkretnie samej, bo jest to taniec, którego kurs organizowany jest pod nazwą „Salsa solo panie”. Są to kursy, na które mogą się zapisać tylko kobiety, nie tańczy się w parach, tańczą panie pojedynczo. Jakie są zalety takiego kursu?

Po pierwsze, kobieta jest niezależna, nie musi prosić partnera o to, aby zapisał się z nią, jeśli jest samotna nie musi na siłę nikogo namawiać, ani narażać się na spotkanie z osobami, których nie jest pewna.

Kiedy zapisujemy się na kurs tańca bez partnera, a zajęcia będą odbywały się w parach, nie mamy pewności, kto nam się trafi… ani czy ktokolwiek nam się trafi, przecież każdy może czasem nie przyjść czy zrezygnować, wtedy zajęcia stracone. Na szczęście salsę można tańczyć samej, i jest to ten sam wspaniały, porywający taniec. Nazwa tańca, czyli „salsa”, oznacza po hiszpańsku sos. Sos, jak wiadomo, to mikstura różnych substancji, mająca doprawić całość potrawy. Nazwa tańca mogła zatem wziąć się stąd, że łączy elementy różnych stylów, innych tańców pochodzących z różnych regionów. Jest więc ich swoistą miksturą. Inna teoria mówi, że taniec ten jest pikantny niczym właśnie sos. Faktem jest bowiem, że wiele w nim elementów zmysłowości i pikanterii.
Moda na salsę cieszy, bo jest to taniec, który pozwala się rozruszać, daje też bardzo dużo przyjemności. Tańcząc bez partnera kobieta ma szansę skupić się na sobie, na swoich emocjach, skomunikować się ze swoim ciałem i nauczyć nim posługiwać, wyrażać siebie. Nie bez powodu na świecie prowadzona jest też terapia tańcem, pomagająca na przykład w przypadkach depresji.

Tagi:
Keywords:
Description::

Takie tango!


Tango. Wystarczy pomyśleć to słowo, a widzimy eleganckiego mężczyznę i skąpo ubraną kobietę w uścisku, tańczących ten pełen namiętności i sprzeczności taniec. Niewielu z nas wie, że istnieje całe mnóstwo odmian tanga, a nie tylko ta z Buenos Aires. Jeśli chodzi o właśnie tango argentyńskie, jest to jeden z tańców ulicy, którego pochodzenie nie jest do końca znane. Sama nazwa „tango” jest stosowana dopiero od lat dwudziestych dwudziestego wieku, i to nie w rodzimej ziemi tego tańca, ale w Europie, dokąd przeniosła się moda na tańce latynoamerykańskie. Taniec ten jest popularny do dziś. W tangu argentyńskim, w przeciwieństwie do innych odmian tego tańca, nie nastąpiła standaryzacja. Urok tego tańca wciąż polega na tym, że ciągle coś się w nim zmienia. Przez to może trudniej sędziować zawody, za to taniec jest żywy, dynamiczny, rozwija się właściwie bez przerwy. Tango jest wciąż jednym z najpopularniejszych tańców nauczanych w szkołach tańca. A tych w ostatnich latach w Polsce przybywa. Najpopularniejsze tańce to właśnie tango, ale i salsa czy samba. Tańce te cieszą się wielkim zainteresowaniem, aż to tego stopnia, że na kursy początkowe trudno się zapisać, tak wielu jest chętnych. Szkoły organizują szkolenia także dla nowożeńców, tango jest bowiem bardzo popularnym „pierwszym tańcem”, który tańczy para młoda na własnym weselu. Z reguły był to nieokreślony taniec po prostu, aby się pokazać, jednak w ostatnim czasie serca młodych podbija właśnie tango. Oczywiście nie w najbardziej skomplikowanej wersji, która wymaga nie lada sprawności fizycznej i wprawy. Ale podstawowa wersja tanga jest bardzo reprezentacyjna i nadaje się idealnie na tę okazję. Jest to też taniec, który często występuje na balach, dlatego warto umieć go tańczyć ze względów prestiżowych w biznesie. Podsumowując, jest to doskonały pomysł, aby zapisać się na kurs tanga, bo umiejętność tańczenia go na pewno nam się w życiu przyda. Jeśli nie na własnym ślubie czy na pięknym balu, to może kiedy indziej?

Salsa i rumba, popularny taniec latynoamerykański


Bardzo popularnym tańcem latynoamerykańskim jest salsa. Taniec ten jest mieszanka wielu innych tańców stąd też pochodzi jego nazwa od hiszpańskiego słowa, które oznacza sos. Styl ten tańczą przeważnie Kubańczycy czy też mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Salsa posiada bardzo wiele stylów i ma bardzo zróżnicowane kroki. Różne style rozróżniają kroki, elementy akrobatyczne czy też prowadzenie partnerki. Ciekawostką w salsie jest to że jest to taniec, który praktycznie cały wykonuje się w miejscu. Poruszanie partnerów jest bardzo ograniczone. Bardzo rzadko też zdarzają się elementy solowe. Salsa to w większości taniec partnerski. Bardzo ważne w salsie jest rytmika, która jest bardzo charakterystycznym elementem tego tańca. Obecnie jest to jeden z najbardziej popularnych stylów tańca latynoamerykańskiego. Innym również popularnym tańcem latynoamerykańskim jest rumba. Taniec ten jest bardzo namiętny i często wykonywany jest przez kochanków. Rumba to także taniec towarzyski. W tańcu tym występują elementy otwarte jak i zamknięte. Główną zasadą tańca są kroki na wyprostowanych nogach. Partnerka w tym tańcu stara się zaprezentować przed partnerem i stwarza pozory dominującej, co nie jest prawdą. W rumbie prowadzi partner. Rumba to wyjątkowy taniec, w którym technika może zejść na dalszy plan. W tańcu tym bardzo ważne jest zaangażowanie oraz emocjonalne i zmysłowe podejście do ruchów. Taniec ten to przede wszystkim zwrócenie uwagi partnerki na oczy partnera oraz widzów. Rumba przez wiele osób uznawana jest za małe przedstawienie, i tu należy przyznać im rację. Każda Rumba dobrze zatańczona to prawdziwe dzieło taneczne a czasami i teatralne. Przepełniona erotyzmem partnerka, powinna wzbudzać ogromne zainteresowanie i przykuwać uwagę. Taniec ten jest stosunkowo łatwy do nauczenia się, jednak do prawidłowego wykonania potrzeba czegoś więcej niż techniki. Tańce latynoamerykańskie cechują się tym iż są przepełniane często erotyzmem i wielkim wdziękiem partnerki, być może dlatego są tak popularne i lubiane przez publiczność.

Tańce towarzyskie


Wielu z nas tańczyło w życiu nie jeden raz, czy to za młodu, czy tez jako nastolatek, wielu na studniówkach sławnego poloneza a wielu z nas na imprezach masowych jak dyskoteka czy tez imprezach prywatnych jak wesel. Bardzo popularną i starą formą tańca, jest taniec towarzyski. Taniec towarzyski bardzo często opiera się na jasno określonych zasadach. Rodzajów tańca jest dziesiątki w zależności od regionu i kraju. Taniec towarzyski bardzo często jest tańcem sportowym, gdzie toczą się rywalizacje, często w parach. Taniec sportowy nie jest jednak dyscyplina popularną i jest wyjątkowo trudną. W tańcu sportowym istnieje wiele zasad oraz ranking tancerzy, do którego pokonania trzeba wiele ćwiczyć. Pomimo tego nie brakuje chętnych, a turnieje taneczne są bardzo popularne. Do standardowych tańców w tańcach towarzyskich należy walc. Bardzo popularnym a zarazem najstarszym tańcem towarzyskim jest walc. Walc pochodzi z Niemiec i jest tańcem wirowanym. W początkowej formie był tańcem wolnym, teraz jednak przybiera szybsze ruchy. Bardzo popularną odmianą walca, jest walec wiedeński. Jest to szybki taniec wirowany i jest on obowiązkowym tańcem na każdym turnieju. Innym bardzo popularnym tańcem jest tango. Tango pochodzi z ameryki łacińskiej, a dokładnie z Argentyny. Istnieje bardzo wiele odmian tanga. Tango jest bardzo popularne, ze względu na swoją spontaniczność oraz tego iż jest to taniec uliczny. Następnym bardzo popularnym tańcem jest fokstrot, taniec ten pochodzi z ameryki. Fokstrot jest jednym z najtrudniejszych tańców świata. Ma bardzo trudne i skomplikowane kroki. Jest to taniec zamknięty i wykonuje się go wraz z partnerką, sam startowy układ jest dosyć skomplikowany. Aby nauczyć się tańczyć fokstrota, potrzeba naprawdę wielu lat ćwiczeń. Jednym z ostatnich tańców towarzyskich jest quickstep. Taniec ten jest bardzo zbliżony do tańca towarzyskiego fokstrot i ma podobne kroki. Jednym z charakterystycznych elementów są wykonywane podskoki. Taniec ten jest równie trudnym tańcem co fokstrot i jednym z najszybszych tańców towarzyskich.

Breakdance, wyjątkowy taniec.

Breakdance to taniec o niezwykły i bardzo widowiskowy. Jego podstawą są ruchy akrobatyczne, dlatego też do jego uprawiania musimy posiadać dobre predyspozycje fizyczne oraz niezwykłe poczucie rytmu. Taniec ten łączy obydwa te zjawiska dzięki czemu jest niezwykle widowiskowy. Taniec ten narodził się w Ameryce a dokładnie w mieście Nowy Jork, a dokładnie w dzielnicy Bronks. Choć taniec ten może wydawać się tańcem spontanicznym ma on określone pewne ruchy o swoich nazwach, które są często wykonywane. Taniec ten w swojej formie wykorzystuje kroki taneczne, które bardzo często połączone są z dynamicznymi ruchami rąk. Kroki taneczne, profesjonalnie zwane w breakdance toptrack są bardo często wykonywane spontanicznie, jednak do prawidłowego ich wykonania niezbędne jest poczucie rytmu. Innym ważnym elementem tańca breakdance są przeróżne kombinacje rotacyjne, w breakdance zwane popularnie power moves. Elementy te mają wiele cech akrobatycznych i to one w największym stopniu nadają breakdance bardzo widowiskowy charakter. Są to jednocześnie elementy bardzo trudne do wykonania. Aby opanować je potrzebny jest niezwykle intensywny trening. Niezbędna jest także dobra sprawność fizyczna i orientacja przestrzenna, bardzo często wykonywane figury są wykonywane na głowie lub też towarzyszą im salta i inne akrobacje. Trzecim często stosowanym elementem w tym tańcu jest freeze. Freeze dobrze pokazany to równie bardzo ciekawy element co power moves choć jest jego całkowitym przeciwieństwem. Element ten polega na zatrzymania ciała w czasie. Tancerz w czasie wykonywania ruchu, zatrzymuje się często w skomplikowanym momencie. Dobrze wykonany freeze jest bardzo ceniony w tańcu breakdance. Często spotykanym elementem jest footwork. Element ten jest krokiem tanecznym, ale wykonywanym w przysiadzie, często podpierany rękami. Kroki te są bardzo dynamiczne i równie widowiskowe. Jak widać taniec breakdance jest tańcem trudnym i bardzo wymagającym. Dlatego zabierając się za ten rodzaj tańca, bądźmy świadomi tego iż czeka nas ciężki taneczny trening.