Jak wygląda taniec współczesny


Pochodną baletu jest taniec współczesny. Choć wzorowany na balecie nie posiada prawie żadnej jego cechy. Taniec współczesny jest bardzo często swobodną formą wyrażania siebie oraz swoich emocji. Inaczej jak w tańcu klasyczny, taniec współczesny nie posiada stałych zasad i schematów. Możliwe jest dowolne konstruowanie układów co pozwala na swobodę i spontaniczność w czasie wykonywania ruchów.

Nie oznacza to iż taniec ten nie ma przekazu, wręcz przeciwnie. Taniec ten bardzo często opowiada jakąś historię, jego ruchy często do czegoś nawiązują. Dodatkowo taniec współczesny jest bardzo często tańcem emocjonalnym, który w łatwy sposób dociera do widza, a inaczej dzieje się to w tańcu klasycznym.

Taniec współczesny wcale nie musi opierać się tylko na tańcu klasycznym, bardzo często posiada w sobie wiele elementów z innych tańców jak taniec nowoczesny czy tańców towarzyskich. Bardzo często do pokazów tańca używa się schematów pochodzących z akrobatyki czy też innych tańców egzotycznych. Chodź taniec współczesny nie jest tak popularny jak dzisiejszy taniec nowoczesny jest bardzo szeroko praktykowany i nie brakuje na świecie czy tez w Polsce szkół tańca nowoczesnego. Jedną z najbardziej popularnych szkół tańca nowoczesnego w Polsce jest Teatr Tańca Współczesnego. Choć w tańcu współczesnym może uczestniczyć niemalże każdy, to ważna cechą tancerza, są umiejętności aktorskie. To od tancerza czy też tancerki zależy jak przekazany będzie taniec współczesny. Taniec ten bardzo często a nawet zawsze polega na emocjonalnym przekazie. Występy tancerzy są bardzo emocjonalnie i a ruchy mocno podkreślane co jest dobrze i prawidłowo odbierane przez widza. Taniec współczesny bardzo często możemy zauważyć w inscenizacjach teatralnych czy też w spektaklach. Forma tego tańca może być bardzo widowiskowa i ozdobiona dodatkowo specjalnymi efektami. Taniec ten wyjątkowo prezentuje się gdy jest pokazywany grupowo, wtedy też możemy podziwiać koordynację ruchową, oraz choreografię. Taniec współczesny często mylony jest z tańcem nowoczesnym, który jest bardzo podobny.

Dodane przez autora do tego wpisu

Podobne posty

Taniec ma bardzo długa historię i rozwijał się w bardzo ciekawy sposób. Niemalże każda epoka jest charakterystyczna tanecznie w swój sposób. Epoka średniowiecza to specyficzne tańce dworskie. Tańce te miały za zadanie przede wszystkim umilać czas gościom i gospodarzom. Wykonawcami tańców bardzo często byli poddani bądź też wynajęci do tego celu tancerze. Taniec ten w […]