Co robić po studiach?


Początek roku to zazwyczaj okres podsumowań oraz rankingów, również tych płacowych. Mimo kryzysu, niewiele się w tym zakresie zmienia i wciąż na szczycie listy płac znajdują się zawody informatyczne i telekomunikacyjne.

Praca w firmie informatycznej lub u operatora sieci komórkowej, uwaga: chodzi o stanowiska merytoryczne, techniczne, była najbardziej dochodowym zajęciem w zeszłym roku w Polsce. Trend ten obserwujemy już zresztą od lat. Dużo zarabiali również prawnicy jak i lekarze którzy prowadzą własną działalność lub pracują w prywatnych gabinetach. Niestety, bardzo trudno jest oszacować ich dokładny dochód ze względu na brak kas fiskalnych. Ale szacuje się, że wciąż jest to grupa o jednym z najwyższych dochodów w kraju. Dalej znaleźli się właściciele średnich przedsiębiorstw, którzy dołączyli do tej grupy najlepiej zarabiających pomimo kryzysu i niezależnie od branży. Choć wiele firm splajtowało, te, które przetrwały, odczuły ulgę.

Spore wynagrodzenia wypłacali sobie również agenci ubezpieczeniowi, tej branży kryzys jakby w ogóle nie dotknął. Coraz więcej osób chce się ubezpieczyć, wybiera plan emerytalny lub atrakcyjne ubezpieczenia na życia wraz z lokatą. Możemy przyjąć, że dla brokerów i agentów ubezpieczeniowych poprzedni rok to prawdziwe żniwa. Zmieniły się przepisy i już nie jest tak łatwo zostać agentem, trzeba przejść kurs i zdać egzamin. Na rynku jest też coraz ciaśniej i trudniej zaistnieć. Istniejące obecnie agencje, szczególnie te które obsługują kilka firm, na pewno sobie poradzą, jednak los nowych firm nie jest pewny.

Dlatego zanim założysz taką działalności warto się dobrze zastanowić. Może inna branża zapewni podobną płacę, przy mniejszym ryzyku. Wiele osób również negocjowało dla siebie podwyżki, pomimo kryzysu, wynagrodzenia nie zostały całkowicie zamrożone. Dotyczy to szczególnie prywatnych przedsiębiorstw oraz wysokiej kadry zarządzającej. Specjaliści w czasie kryzysu są w cenie, wiele firm woli zapłacić specjaliście i przetrwać niż oszczędzić na nim i zniknąć z rynku.

Dodane przez autora do tego wpisu

Podobne posty

Mija pięć lat odkąd stacja TVN wyemitowała pierwszy odcinek nowatorskiego jak na polski rynek medialny show „Taniec z gwiazdami”. Otworzyła się prawdziwa puszka Pandory… Okazało się, że Polacy kochają oglądać taniec! Co tydzień przed ekranami zasiadało wiele milionów widzów. Podziwiali występy gwiazd, ale chcieli też sami tańczyć. Dlatego TVN uruchomił program „You can dance – […]