Jaki taniec wybrać.

Taniec to wspaniała forma rozrywki a zarazem forma ruchowa. Nie tylko działa dodatnio na nasze ciało ale również na psychikę. Niezbędnym elementem tańca jest muzyka. Muzyka bardzo często staje się początkiem kariery tanecznej czy to zawodowej czy hobbistycznej. Wiele osób właśnie ze względu na muzykę decyduje się na wybór określonej formy tanecznej. Form tanecznych jest bardzo wiele. Czasami trudno zdecydować się na jedną a trudno być doskonałym we wszystkich. Jedną z podstawowych form jest taniec klasyczny, którego początki pochodzą z Francji. Tańcem klasycznym jest balet. Taniec klasyczny ma określone zasady i schematy a opanowanie ich jest bardzo trudne i wymaga bardzo wielu treningów. Łatwiejszym i bardziej spontanicznym tańcem jest taniec współczesny, opierający się na balecie. Jednak nie posiadający jego schematów czy głównych założeń. Taniec ten jest spontaniczny i opiera się na umiejętnościach aktorskich tancerza, inaczej niż w tańcu klasycznym. Taniec współczesny dał początki tańcu nowoczesnemu, który jest wyjątkowo luźny i ściśle powiązany z muzyką nowoczesną. Jednym z tańców nowoczesnych jest breakdance. Jest to taniec w dużej mierze oparty na akrobatyce oraz elementach gimnastyki. Zaleca się go osobom, które dobrze czują się w ekstremalnych sytuacjach oraz mają bardzo dobre poczucie rytmu. Breakdance jest tańcem widowiskowym i bardzo rytmicznym co bardzo podoba się publiczności. Jest również bardzo popularny w śród młodzieży. Bardzo klasycznymi tańcami są tance towarzyskie. Tańce te to przede wszystkim tańce w parze. Mogą one być tańcami towarzyskimi bądź też tańcami sportowymi. Tańce towarzyskie są jedną z najtrudniejszych dyscyplin i wymagają wielu wysiłków. W śród popularnych tańców towarzyskich, rozróżnimy walec, tango czy fokstrot. Tańce są bardzo popularne w śród starszych osób, jednak do prawidłowego tańczenia potrzebne są już treningi od młodości. Ciężko jest więc odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jaki wybrać taniec, gdyż wszystko zależy od predyspozycji tancerza.

Tańce towarzyskie


Wielu z nas tańczyło w życiu nie jeden raz, czy to za młodu, czy tez jako nastolatek, wielu na studniówkach sławnego poloneza a wielu z nas na imprezach masowych jak dyskoteka czy tez imprezach prywatnych jak wesel. Bardzo popularną i starą formą tańca, jest taniec towarzyski. Taniec towarzyski bardzo często opiera się na jasno określonych zasadach. Rodzajów tańca jest dziesiątki w zależności od regionu i kraju. Taniec towarzyski bardzo często jest tańcem sportowym, gdzie toczą się rywalizacje, często w parach. Taniec sportowy nie jest jednak dyscyplina popularną i jest wyjątkowo trudną. W tańcu sportowym istnieje wiele zasad oraz ranking tancerzy, do którego pokonania trzeba wiele ćwiczyć. Pomimo tego nie brakuje chętnych, a turnieje taneczne są bardzo popularne. Do standardowych tańców w tańcach towarzyskich należy walc. Bardzo popularnym a zarazem najstarszym tańcem towarzyskim jest walc. Walc pochodzi z Niemiec i jest tańcem wirowanym. W początkowej formie był tańcem wolnym, teraz jednak przybiera szybsze ruchy. Bardzo popularną odmianą walca, jest walec wiedeński. Jest to szybki taniec wirowany i jest on obowiązkowym tańcem na każdym turnieju. Innym bardzo popularnym tańcem jest tango. Tango pochodzi z ameryki łacińskiej, a dokładnie z Argentyny. Istnieje bardzo wiele odmian tanga. Tango jest bardzo popularne, ze względu na swoją spontaniczność oraz tego iż jest to taniec uliczny. Następnym bardzo popularnym tańcem jest fokstrot, taniec ten pochodzi z ameryki. Fokstrot jest jednym z najtrudniejszych tańców świata. Ma bardzo trudne i skomplikowane kroki. Jest to taniec zamknięty i wykonuje się go wraz z partnerką, sam startowy układ jest dosyć skomplikowany. Aby nauczyć się tańczyć fokstrota, potrzeba naprawdę wielu lat ćwiczeń. Jednym z ostatnich tańców towarzyskich jest quickstep. Taniec ten jest bardzo zbliżony do tańca towarzyskiego fokstrot i ma podobne kroki. Jednym z charakterystycznych elementów są wykonywane podskoki. Taniec ten jest równie trudnym tańcem co fokstrot i jednym z najszybszych tańców towarzyskich.

Breakdance, wyjątkowy taniec.

Breakdance to taniec o niezwykły i bardzo widowiskowy. Jego podstawą są ruchy akrobatyczne, dlatego też do jego uprawiania musimy posiadać dobre predyspozycje fizyczne oraz niezwykłe poczucie rytmu. Taniec ten łączy obydwa te zjawiska dzięki czemu jest niezwykle widowiskowy. Taniec ten narodził się w Ameryce a dokładnie w mieście Nowy Jork, a dokładnie w dzielnicy Bronks. Choć taniec ten może wydawać się tańcem spontanicznym ma on określone pewne ruchy o swoich nazwach, które są często wykonywane. Taniec ten w swojej formie wykorzystuje kroki taneczne, które bardzo często połączone są z dynamicznymi ruchami rąk. Kroki taneczne, profesjonalnie zwane w breakdance toptrack są bardo często wykonywane spontanicznie, jednak do prawidłowego ich wykonania niezbędne jest poczucie rytmu. Innym ważnym elementem tańca breakdance są przeróżne kombinacje rotacyjne, w breakdance zwane popularnie power moves. Elementy te mają wiele cech akrobatycznych i to one w największym stopniu nadają breakdance bardzo widowiskowy charakter. Są to jednocześnie elementy bardzo trudne do wykonania. Aby opanować je potrzebny jest niezwykle intensywny trening. Niezbędna jest także dobra sprawność fizyczna i orientacja przestrzenna, bardzo często wykonywane figury są wykonywane na głowie lub też towarzyszą im salta i inne akrobacje. Trzecim często stosowanym elementem w tym tańcu jest freeze. Freeze dobrze pokazany to równie bardzo ciekawy element co power moves choć jest jego całkowitym przeciwieństwem. Element ten polega na zatrzymania ciała w czasie. Tancerz w czasie wykonywania ruchu, zatrzymuje się często w skomplikowanym momencie. Dobrze wykonany freeze jest bardzo ceniony w tańcu breakdance. Często spotykanym elementem jest footwork. Element ten jest krokiem tanecznym, ale wykonywanym w przysiadzie, często podpierany rękami. Kroki te są bardzo dynamiczne i równie widowiskowe. Jak widać taniec breakdance jest tańcem trudnym i bardzo wymagającym. Dlatego zabierając się za ten rodzaj tańca, bądźmy świadomi tego iż czeka nas ciężki taneczny trening.

Jak wygląda taniec współczesny


Pochodną baletu jest taniec współczesny. Choć wzorowany na balecie nie posiada prawie żadnej jego cechy. Taniec współczesny jest bardzo często swobodną formą wyrażania siebie oraz swoich emocji. Inaczej jak w tańcu klasyczny, taniec współczesny nie posiada stałych zasad i schematów. Możliwe jest dowolne konstruowanie układów co pozwala na swobodę i spontaniczność w czasie wykonywania ruchów.

Nie oznacza to iż taniec ten nie ma przekazu, wręcz przeciwnie. Taniec ten bardzo często opowiada jakąś historię, jego ruchy często do czegoś nawiązują. Dodatkowo taniec współczesny jest bardzo często tańcem emocjonalnym, który w łatwy sposób dociera do widza, a inaczej dzieje się to w tańcu klasycznym.

Taniec współczesny wcale nie musi opierać się tylko na tańcu klasycznym, bardzo często posiada w sobie wiele elementów z innych tańców jak taniec nowoczesny czy tańców towarzyskich. Bardzo często do pokazów tańca używa się schematów pochodzących z akrobatyki czy też innych tańców egzotycznych. Chodź taniec współczesny nie jest tak popularny jak dzisiejszy taniec nowoczesny jest bardzo szeroko praktykowany i nie brakuje na świecie czy tez w Polsce szkół tańca nowoczesnego. Jedną z najbardziej popularnych szkół tańca nowoczesnego w Polsce jest Teatr Tańca Współczesnego. Choć w tańcu współczesnym może uczestniczyć niemalże każdy, to ważna cechą tancerza, są umiejętności aktorskie. To od tancerza czy też tancerki zależy jak przekazany będzie taniec współczesny. Taniec ten bardzo często a nawet zawsze polega na emocjonalnym przekazie. Występy tancerzy są bardzo emocjonalnie i a ruchy mocno podkreślane co jest dobrze i prawidłowo odbierane przez widza. Taniec współczesny bardzo często możemy zauważyć w inscenizacjach teatralnych czy też w spektaklach. Forma tego tańca może być bardzo widowiskowa i ozdobiona dodatkowo specjalnymi efektami. Taniec ten wyjątkowo prezentuje się gdy jest pokazywany grupowo, wtedy też możemy podziwiać koordynację ruchową, oraz choreografię. Taniec współczesny często mylony jest z tańcem nowoczesnym, który jest bardzo podobny.

Skąd się wziął taniec klasyczny.


Taniec klasyczny nie jest dzisiaj tak popularny jak zwykły taniec, uprawiany przez miliony nastolatek czy dorosłych osób na dyskotekach czy klubach. Taniec klasyczny dla wielu powiewa nuda. Jednak aby go uprawiać doskonale, trzeba wiele lat treningów i wielu wyrzeczeń. Taniec klasyczny inaczej też zwany baletem to trudna forma poruszania się na scenie. Jego początki to wiek siedemnasty a pochodzi z francuskich dworów. Na początku taniec klasyczny był skromna forma poruszania się. Problemem na francuskich scenach były zbyt nadmiernie bogate suknie damskie. Pozwalało to tancerce poruszać się jedynie w linii pionowej nie wykonując zbyt wielu kroków. Dlatego też niemal cała scena była dla tancerza, który wykonywał solowe pokazy. Dopiero po reformie sukni, więcej tańca klasycznego mogły wykonywać kobiety. Taniec klasyczny to przede wszystkim bardzo dobrze określone i dokładnie opracowane ruchy. Główną zasadą tańca klasycznego jest przestrzeganie tych ruchów ciała. Przez wiele lat taniec klasyczny kształtował się i ulegał zmianie. Dopiero w wieku dziewiętnastym ukształtowały się stałe i sztywne zasady tańca klasycznego. Również w tym wieku, pojawiły się pierwsze profesjonalne balety. Balet również miał swoje ścisłe zasady. Taniec baletowy polega na pewnych schematach. Schematy te są sekwencją określonych ruchów tańca klasycznego. Dziś taniec klasyczny czy balet nie jest tak popularny jak niegdyś. Oczywiście odbywają się koncerty, jednak nie tak powszechnie. Taniec ten cenią przeważnie znawcy tematu, oraz wielu muzyków czy kompozytorów. Jednym z najsłynniejszych baletów jest Jezioro łabędzie napisane przez Czajkowskiego. Tancerze baletu to często bardzo znane osoby i obdarzone wielkim szacunkiem. Taniec baletowy jest jedną z najtrudniejszych form tańca i wymaga ćwiczeń od małego dziecka. Owocuje to potem wspaniała techniką i formą. Uprawiając taniec klasyczny musimy pamiętać o dobrej sylwetce i nienagannych ruchach, oraz spokoju i harmonii. Taniec klasyczny to niemalże żywa sztuka.